The Magnus High School League:  2015-2016

Presented By Little House Of Chess

And The Chess Center of New York

With Grateful Appreciation To Columbia Grammar and Preparatory School
 

December 13, 2015 - New York, NY

Magnus League, Third Season:  Round 3!
 

FOR THE USCF-RATED RESULTS, CLICK HERE!

FOR THE TOURNAMENT STORY, CLICK HERE!

 

 

Individual Standings:  12/13/2015
 

# Place Name USCF
ID#
Pre-Event
Rating
Post-Event
Rating
Team Grade State Round 2 Total
1 1-13 Kai Kronberg 13452637 2062 2072 STUY 11 NY W20 1
2   John Chen 13728578 2011 2018 STUY 12 NY W22 1
3   Kevin Yan 12901672 1980 1983 STUY 12 NY W24 1
4   Daniel Yassky 14138715 1942 1942 STUY 11 NY X--- 1
5   Reddy Y Lee 14088218 1903 1924 DALTN 9 NY W21 1
6   Anita Maksimiuk 13332773 1732 1742 NEST 12 NY W25 1
7   Jonathan Kogan 13253490 1578 1578 CGPS 11 NY B--- 1
8   Kyle R Chan Shue 13833047 1521 1529 DALTNB 9 NY W26 1
9   Hugh Chapin 13615348 1504 1561 BROWN 8 NY W23 1
10   Adam Perlstein 14083625 1338 1338 CGPS 11 NY B--- 1
11   Nathaniel Mettke 14513131 1200 1205 DALTNB 7 NY W27 1
12   Robert Millman 12920066 990 990 CGPS 12 NY B--- 1
13   Eva Van Puijenbroek 15372436 777 777 CGPS 7 NY B--- 1
14 14-19 Ben Goldstein 13509986 1878 1876 DALTN 10 NY D15
15   Maury Ahram 13913042 1834 1836 NEST 8 NY D14
16   Aidan Ahram 14061123 1745 1743 NEST 7 NY D17
17   Swarup Dhar 15188265 1694 1697 DALTN 10 NY D16
18   Sam H Pozner 14276205 1432 1410 DALTNB 7 NY D19
19   Michael Jozoff 13347006 814 868 BROWN 11 NY D18
20 20-28 Jonathan Spinnell 13072892 2013 2002 BXSCI 12 NY L1 0
21   Mubassar Uddin 14603572 1948 1932 NEST 11 NY L5 0
22   Daniel Hayon 12887992 1855 1846 BXSCI 12 NY L2 0
23   Tristan Sollecito 13870828 1729 1701 DALTNB 9 NY L9 0
24   Timothy M Duda 12991748 1585 1581 BXSCI 12 NY L3 0
25   Atticus Y Lee 14160573 1581 1569 DALTN 7 NY L6 0
26   George Allen 13615271 1269 1259 BROWN 11 NY L8 0
27   Alexander J Young 15835658 unr. 805 BROWN 11 NY L11 0
28   Ashley Arango 15638558 unr. 850 CGPS 11 NY U--- 0



Extra Rated Games Section - 12/13/15!

# Place Name USCF
ID#
Pre-Event
Rating
Post-Event
Rating
Team Grade State Round 2 Total
1 1 Daniel Yassky 14138715 1942 1943 STUY 11 NY W2 1
2 2 Ashley Arango 15638558 unr. 850 CGPS 11 NY L1 0



School Team Match Results, Roster and Scores:  December 13, 2015!
 

# Place School Name Team
Rating
School
Code
Match Result
[Games Won]
Match
Point
Score
1 1-3 STUYVESANT HIGH SCHOOL - NEW YOR 1999 STUY W6 [4] 1
2   DALTON SCHOOL "B" TEAM - NEW YORK 1470 DALTNB W7 [2] 1
3   COLUMBIA GRAMMAR AND PREPARATORY 1171 CGPS BYE [4] 1
4 4-5 NEST+M SCHOOL - NEW YORK NY 1815 NEST D5 [2]
5   DALTON SCHOOL - NEW YORK NY 1764 DALTN D4 [2]
6 6-7 BRONX HIGH SCHOOL OF SCIENCE - BRONX 1818 BXSCI L1 [0] 0
7   BROWNING SCHOOL - NEW YORK NY 1196 BROWN L2 [1] 0





Tied Teams Are Shown Below In Order Of Points Scored On All 4 Boards, Then In Order Of Pre-Event Team Average Rating

 
  School
Code
School Name and Location Score
1 STUY Stuyvesant High School - New York NY (1998.8) - Cnt: 4 W7 1
    Kai Kronberg (2062) 1.0 Bd: 1  
    John Chen (2011) 1.0 Bd: 2  
    Kevin Yan (1980) 1.0 Bd: 3  
    Daniel Yassky (1942) 1.0 Bd: 4  
2 CGPS Columbia Grammar and Preparatory School - New York NY (1170.8) - Cnt: 5 BYE 1
    Jonathan Kogan (1578) 1.0 Bd: 1  
    Adam Perlstein (1338) 1.0 Bd: 2  
    Robert Millman (990) 1.0 Bd: 3  
    Eva Van Puijenbroek (777) 1.0 Bd: 4  
    Ashley Arango (unr.) 0.0 Bd: 5  
3 DALTNB Dalton School "B" Team (1470.5) - Cnt: 4 W6 1
    Tristan Sollecito (1729) 0.0 Bd: 1  
    Kyle R Chan Shue (1521) 1.0 Bd: 2  
    Sam H Pozner (1432) 0.5 Bd: 3  
    Nathaniel Mettke (1200) 1.0 Bd: 4  
4 NEST NEST+m School - New York NY (1814.8) - Cnt: 4 D5
    Mubassar Uddin (1948) 0.0 Bd: 1  
    Maury Ahram (1834) 0.5 Bd: 2  
    Aidan Ahram (1745) 0.5 Bd: 3  
    Anita Maksimiuk (1732) 1.0 Bd: 4  
5 DALTN Dalton School - New York NY (1764.0) - Cnt: 4 D4
    Reddy Y Lee (1903) 1.0 Bd: 1  
    Ben Goldstein (1878) 0.5 Bd: 2  
    Swarup Dhar (1694) 0.5 Bd: 3  
    Atticus Y Lee (1581) 0.0 Bd: 4  
6 BROWN Browning School - New York NY (1195.7) - Cnt: 4 L3 0
    Hugh Chapin (1504) 1.0 Bd: 1  
    George Allen (1269) 0.0 Bd: 2  
    Michael Jozoff (814) 0.5 Bd: 3  
    Alexander J Young (unr.) 0.0 Bd: 4  
7 BXSCI Bronx High School of Science - Bronx NY (1817.7) - Cnt: 3 L1 0
    Jonathan Spinnell (2013) 0.0 Bd: 1  
    Daniel Hayon (1855) 0.0 Bd: 2  
    Timothy M Duda (1585) 0.0 Bd: 3  




 

2015-16 Team Standings After Round 3!
 

Stuyvesant High School:                                       3-0        (11-1 game results)

Dalton School "B Team:"                                     2-0        (6-1 game results)

Dalton School:                                                     1-1     (6 - 5 game results)

Collegiate School:                                                 1-1        (4 - 3 game results)

Bronx Science High School                                  1-2        (4-8 game results)

Columbia Grammar and Preparatory:               1-2        (4-8 game results)

Hunter High School:                                             1-0        (4-0 game results)

NEST + m High School:                                       -       (2-2 game results)

Browning School:                                                  0-3        (1-10 game results)       

Columbia Grammar "B Team:"                          0-1        (0-4 game results)

 

2015-16 Individual Leaders After Round 3!
 

John Chen 2010 STUY 3-0
Kyle Chan-Shue 1521 DALTN 3-0

 
Alexander Spinnell 2218 STUY 2-0
Kai Kronberg2062STUY  2-0
Reddy Lee 1903 DALTN 2-0
Ben Goldstein 1878 DALTN 1-
Swarup Dhar1694DALTN  1-
Jonathan Kogan1578CGPS  1-2
Hugh Chapin1504BROWN  1-2
Adam Perlstein1338CGPS  1-2
Robert Millman990CGPS  1-2
Jonathan Spinnell 2013 BXSCI 1-1
Daniel Hayon 1855 BXSCI 1-1
Zachary Morris 1729 DALTN 1-1
Brandon Huang 1713 STUY 1-1
Christopher Rovinski 1586 COLLG 1-1
Timothy Duda1585BXSCI  1-1
Atticus Lee 1581 DALTN 1-1
Stephen Moon 1382 COLLG 1-1
Eva Van Puijenbroek777CGPS  1-1
Matthew Miyasaka 2160 COLLG 1-0
Kevin Yan1980STUY  1-0
Daniel Yassky1942STUY  1-0
Eszter Morvay 1828 HUNTER 1-0
Anita Maksimiuk1732NEST  1-0
Shaina Peters 1695 STUY 1-0
Nicholas Vucelic 1695 HUNTER 1-0
Jane Zhang 1636 HUNTER 1-0
Alex Feeley 1598 BXSCI 1-0
David Moon 1410 COLLG 1-0
Jonathon Zhang 1391 HUNTER 1-0
Ege Ozbek 1340 DALTNB 1-0
Nathaniel Mettke1200DALTNB  1-0
Michael Jozoff814BROWN  -1
Jacob Ehrenkranz 1858 DALTN -
Maury Ahram1834NEST -
Aidan Ahram1745NEST -
Sam H Pozner1432DALTNB  -
Everett Witt 973 COLLG -

   



Our Next Match Is Scheduled For 10:00 am Sunday January 31st at Columbia Grammar and Preparatory School!

 

Visit Us At www.magnusleague.org For Online Registration!

 

Home