11th Annual
 New York February
Under Age 13 Open!

Sunday, February 21, 2010

World-Famous Marshall Chess Club

New York City

Final Standings: Open Section!

                                                                                                                   Tiebreak Systems: 
                                                                                                                   1st = Modified Median
                                                                                                                   2nd = Solkoff
                                                                                                                   3rd = Cumulative
                                                                                                                   4th = Opponents' Cumulative 

                                                                                                                  1st      2nd     3rd     4th 
                                                                                                                  Tie-     Tie-    Tie-    Tie- 
                                                                                                                  Breaks   Breaks  Breaks  Breaks
 
# Name USCF ID Rating New
Rating

School
Grade State Rd 1 Rd 2 Rd 3 Rd 4 Total TBrk[M] TBrk[S] TBrk[C] TBrk[O] Prize
1 Isaac Barayev
Free Entry Thru 4/21/10!
13137307 1860 1872 I318K 6 NY W11 W2 W8 W4 4 7.5 8.5 10 24.5 First Place!
2 Matthew N Danielson
Free Entry Thru 3/28/10!
13826908 1408 1459 PCHAR 5 NJ W14 L1 W9 W8 3 8 8.5 7 22 Second Place
3 Ella Papanek 13796480 1373 1416 METMS 5 NY L8 W13 W11 W5 3 5.5 6 6 17.5 Third Place
4 Lilia M Poteat 12920065 1737 1725 CGS 6 NY W9 D5 W6 L1 2 9 11 7.5 28 Fourth Place
5 Conor Yuen 13253463 1450 1473 TRINI 6 NY W13 D4 W7 L3 2 8 8.5 7.5 20 Fifth Place
6 Oliver P Neubauer 13856151 1365 1398 METMS 5 NY W10 D7 L4 W11 2 7 8 6.5 22 Sixth Place
7 Hal Rives 13410242 1637 1609 TREVO 5 NY W12 D6 L5 W10 2 7 8 6.5 21 Seventh Place
8 Carlos Ronquillo 14361325 unr. 1560 5 NJ W3 W16 L1 L2 2 6 12 7 27 Eighth Place
9 Vaughn Soso 13563127 1212 1215 I318K 6 NY L4 W14 L2 W12 2 3.5 7 4 17.5 Ninth Place
10 Torin Kuehnle 13921791 794 929 FRIEN 2 PA L6 W12 W13 L7 2 3.5 6.5 5 15 Tenth Place
11 Jonathan Kogan 13253490 1280 1256 CGS 4 NY L1 W15 L3 L6 1 6.5 10.5 3 23.5
12 William Walsh 14254012 1087 1050 METMS 4 NY L7 L10 W15 L9 1 5 7.5 2 16.5
13 Yuvraj Chopra 14032174 905 874 GNECK 7 NY L5 L3 L10 B--- 1 4.5 7.5 0 18.5
14 Clay Papanek 13804083 755 734 METMS 3 NY L2 L9 B--- L15 1 3 6 1 12
15 Lukas Hemmer 13578210 938 924 P166M 5 NY L16 L11 L12 W14 1 2.5 4.5 1 10
16 Max Eberstadt-Beattie 13059761 1542 1526 TRINI 6 NY W15 L8 U--- U--- 1 1 3 4 8


 

Team Roster and Scores:  Open Section!

Code Name Score TBrk[C] TBrk[M] TBrk[S]
1 METMS METROPOLITAN MONTESSORI SCHOOL - New York, NY  6.5 14.5 17.5 21.5
Ella Papanek 3.0
Oliver P Neubauer 2.5
William Walsh 1.0
Clay Papanek 1.0
2 I318K INTERMEDIATE SCHOOL: 318 - Brooklyn, NY 6.0 14 11 15.5
Isaac Barayev 4.0
Vaughn Soso 2.0
3 TRINI TRINITY SCHOOL - New York, NY 3.5 11.5 9 11.5
Conor Yuen 2.5
Max Eberstadt-Beattie 1.0
4 CGS COLUMBIA GRAMMAR SCHOOL - New York, NY 3.5 10.5 15.5 21.5
Lilia M Poteat 2.5
Jonathan Kogan 1.0

 

 

 

Final Standings: Under 1000 Section!

                                                                                                                  Tiebreak Systems: 
                                                                                                                  1st = Modified Median
                                                                                                                  2nd = Solkoff
                                                                                                                  3rd = Cumulative
                                                                                                                  4th = Opponents' Cumulative 

                                                                                                                  1st      2nd     3rd     4th 
                                                                                                                  Tie-     Tie-    Tie-    Tie- 
                                                                                                                  Breaks   Breaks  Breaks  Breaks
# Name USCF ID Rating New
Rating

School
Grade State Rd 1 Rd 2 Rd 3 Rd 4 Total TBrk[M] TBrk[S] TBrk[C] TBrk[O] Prize
1 Jaden Carney
Free Entry Thru 4/21/10!
14358007 unr. 1233 6 NY W3 W10 W2 W4 4 9 11 10 29 First Place!
2 Jeremy Kogan
Free Entry Thru 3/28/10!
13779230 779 802 CGS 2 NY W6 W18 L1 W10 3 8.5 9.5 8 22 Second Place
3 Alexandra Z Mann 14138695 656 735 @COLU 5 NY L1 W17 W13 W7 3 8 9.5 6 25 Third Place
4 Jacob Barayev 13674277 810 828 P196Q 4 NY W14 W15 W9 L1 3 7.5 8.5 9 23 Fourth Place
5 Riley Yuen 13617874 502 601 P6M 4 NY W15 W11 L7 W9 3 6.5 7.5 8 19.5 Fifth Place
6 Stephen Dames 14301331 280 426 @COLU 1 NY L2 B--- W16 W14 3 5.5 5.5 5 16 Sixth Place
7 Clara B Neubauer 13856145 611 622 METMS 3 NY W11 D13 W5 L3 2 8 9.5 7.5 22.5 Seventh Place
8 Sadie Edelman 14258262 423 494 K CT W21 L9 D14 W13 2 5.5 7 6 19.5 Eighth Place
9 Rodda R John 13825398 690 662 @COLU 5 NY W17 W8 L4 L5 2 5.5 10 7 25 Ninth Place
10 Alexander Cohen 14221838 560 568 @COLU 5 NY W20 L1 W12 L2 2 5 9.5 6 22 Tenth Place
11 Phillip L Marakowitz-Svigals 14333138 unr. 423 @COLU 3 NY L7 L5 W19 W16 2 3.5 7 3 22.5 Top Unrated!
12 Kuwar Chopra 14032180 406 384 GNECK 6 NY L13 W19 L10 W15 2 2.5 5 4 16.5
13 Kavin D'Armiento-Chada 14213116 431 440 @COLU 4 NY W12 D7 L3 L8 1 7 10 5.5 23.5
14 Kamran Chada 14331744 unr. 367 @COLU 6 NY L4 W20 D8 L6 1 5.5 8.5 4 20
15 Tolan M Huseyin-Halleck 14332272 unr. 254 @COLU 4 NY L5 L4 W20 L12 1 5.5 8.5 2 21
16 Amir Saabneh 14319560 481 391 TREVO 5 NY W18 L21 L6 L11 1 5 7.5 4 12
17 Logan Waldman 14380860 unr. 421 1 NY L9 L3 W18 U--- 1 3 6 2 14
18 Zachary Wakefield 14333907 unr. 163 @COLU 5 NY L16 L2 L17 W19 1 3 6 1 17
19 Emery A John 14292734 101 100 @COLU 2 NY B--- L12 L11 L18 1 3 5 3 8
20 Yara Saabneh 14377468 unr. 160 TREVO 1 NY L10 L14 L15 B--- 1 2.5 4.5 0 12
21 Liam V Elkind 14330667 unr. 443 @COLU 5 NY L8 W16 U--- U--- 1 1 3.5 3 10

 


Team Roster and Scores:  Under 1000  Section!

Code Name Score TBrk[C] TBrk[M] TBrk[S]
1 @COLU SCHOOL AT COLUMBIA UNIVERSITY - New York City 8.0 18 19 25
Alexandra Z Mann 3.0
Stephen Dames 3.0
Rodda R John 2.0
Alexander Cohen 2.0
Phillip L Marakowitz-Svigals 2.0
Kavin D'Armiento-Chada 1.5
Kamran Chada 1.5
Emery A John 1.0
Liam V Elkind 1.0
Tolan M Huseyin-Halleck 1.0
Zachary Wakefield 1.0
2 TREVO TREVOR DAY SCHOOL - New York City 2.0 4 7.5 12
Amir Saabneh 1.0
Yara Saabneh 1.0
 
Tied Individual Players Are Listed Above In Order Of Their Modified Median, Solkoff, Cumulative, Then Opponents' Cumulative Tiebreaks
 

 

Home