3rd Annual Greater New York

June Under 13 Championship!

Sunday, June 3, 2007

World-Famous Marshall Chess Club

New York City

Final Standings:  Open Section!

                                                                                                                              Tiebreak Systems: 
                                                                                                                              1st = Modified Median
                                                                                                                              2nd = Solkoff
                                                                                                                              3rd = Cumulative
                                                                                                                              4th = Opponents' Cumulative 

                                                                                                                              1st      2nd      3rd      
                                                                                                                              Tie-     Tie-     Tie-     
                                                                                                                              Breaks   Breaks   Breaks
# Name ID Rating New
Rating
Team Grade State Rd 1 Rd 2 Rd 3 Rd 4 Total TBrk[M] TBrk[S] TBrk[C]
1 Linda Diaz
Free Entry Thru 8/03/07!
12908194 1596 1628 CGS 6 NY W6 W2 W3 W5 4 7.5 9.5 10
2 Peter Mason
Free Entry Thru 7/03/07!
12890814 1245 1288 UNIS 5 NY W8 L1 W4 W6 3 8.5 10 7
3 Ziping Liu 13366357 1391 1418 SUMMIT 6 NJ X12 W5 L1 W8 3 7.5 7.5 7
4 Conor Yuen 13253463 1065 1125 P6M 3 NY D7 W11 L2 W10 2 6 6.5 6
5 Jimmy D Zhou 12899289 1694 1660 AFRICA 6 NY W9 L3 W7 L1 2 4.5 9.5 6
6 Jeffrey D Zhou 12899287 1194 1202 AFRICA 4 NY L1 W9 W10 L2 2 4 9 5
7 Omar S Khan 12898416 1319 1301 HUNTR 5 NY D4 W10 L5 D9 2 3 6.5 5.5
8 Brandon Huang 13287115 1023 1041 ETHIC 2 NY L2 B--- W11 L3 2 3 6 4
9 Mikey J Moyer 13145795 1174 1159 KINGS 3 CT L5 L6 B--- D7 1 4 6 1.5
10 Vaed Khurjekar 13028547 935 946 MTPRO 1 NJ W11 L7 L6 L4 1 4.5 7 4
11 Michael Kural 13405263 1231 1140 RIVER 3 CT L10 L4 L8 B--- 1 2.5 5 0
12 Arjun Garg 12892216 1087 1087 TRINI 5 NY F3 U--- U--- U--- 0 0 0 0



Team Roster and Scores:  Open Section!

Code Name Score TBrk[C] TBrk[M] TBrk[S]
1 AFRICA African Road School - Vestal, NY 4.0 11 8.5 18.5
Jimmy D Zhou 2.0
Jeffrey D Zhou 2.0

 

 

Final Standings:  Under 1000 Section!

                                                                                                                             Tiebreak Systems: 
                                                                                                                             1st = Modified Median
                                                                                                                             2nd = Solkoff
                                                                                                                             3rd = Cumulative
                                                                                                                             4th = Opponents' Cumulative 

                                                                                                                             1st      2nd     3rd      
                                                                                                                             Tie-     Tie-    Tie-     
                                                                                                                             Breaks   Breaks  Breaks  
# Name USCF ID Rtng Post Team Grade State Rd 1 Rd 2 Rd 3 Rd 4 Total TBrk[M] TBrk[S] TBrk[C]
1 Eric G Dickstein
Free Entry Thru 8/03/07!
13393844 785 885 BANK 2 NY W5 W10 W9 W4 4 5.5 6 10
2 Lemuel-James S Lu
Free Entry Thru 7/03/07!
13679603 838 898 5 NJ W11 W6 D4 W7 3 6.5 6.5 9
3 Lawrence Likhtenstein 13393384 748 853 YESHIV 4 NY W7 L4 W6 W9 3 6.5 7.5 7
4 Denis D Fedin 13026384 860 876 TOWN 6 NY W8 W3 D2 L1 2 10.5 12 8
5 Alec Sheeline 13416441 433 437 EWOOD 3 NY L1 B--- W11 H--- 2 4 4 4
6 Beata Gelman 13250368 667 683 BEE 1 NJ W9 L2 L3 W10 2 4 8 5
7 Phillip Hopkinson 13031096 945 889 EWOOD 5 NY L3 W11 W10 L2 2 3.5 7 5
8 William Sheeline 13031027 598 574 EWOOD 4 NY L4 L9 B--- W11 2 1 3.5 2
9 Sujay Uppalapati 13589204 865 787 CHITTK 1 NJ L6 W8 L1 L3 1 6.5 10.5 3
10 David Saslow 13615217 221 214 BROWN 5 NY X12 L1 L7 L6 1 4 8 3
11 Benjamin Saslow
Top-Scoring Unrated Player!
13444774 unr. 100 BROWN 1 NY L2 L7 L5 L8 0 5.5 9 0
12 Ilan A Luttway 13312770 764 764 CGS 1 NY F10 U--- U--- U--- 0 0 0 0
 
 

Team Roster and Scores:  Under 1000 Section!
 

Code Name Score TBrk[C] TBrk[M] TBrk[S]
1 EWOOD East Woods School - Oyster Bay, NY 6.5 11 8.5 14.5
Alec Sheeline 2.5
Phillip Hopkinson 2.0
William Sheeline 2.0
2 BROWN Browning School - New York City 1.0 3 9.5 17
David Saslow 1.0
Benjamin Saslow 0.0
 
Tied Players Are Listed Above In Order Of Their Modified Median, Solkoff, Cumulative, Then Opponents' Cumulative Tiebreaks

 

Home