12th Annual Greater New York

March Under 13 Open!

Sunday, March 9, 2008

World-Famous Marshall Chess Club

New York City

Final Standings: Open Section!

                                                                                                                Tiebreak Systems: 
                                                                                                                1st = Modified Median
                                                                                                                2nd = Solkoff
                                                                                                                3rd = Cumulative
                                                                                                                4th = Opponents' Cumulative 

                                                                                                                1st      2nd     3rd      4th 
                                                                                                                Tie-     Tie-    Tie-     Tie- 
                                                                                                                Breaks   Breaks  Breaks   Breaks
# Name USCF ID Rating New
Rating

School
Grade State Rd 1 Rd 2 Rd 3 Rd 4 Total TBrk[M] TBrk[S] TBrk[C] TBrk[O] Prize
1 Aaron Coppa
Free Entry Thru 5/9/08!
12847027 1535 1584 P334M 6 NY W20 W18 W6 W5 4 6 7 10 19.5 First Place!
2 Gordon Yang
Free Entry Thru 4/9/08!
13264415 1635 1642 P124M 5 NY W11 W12 D5 W8 3 7 9 9 26 Second Place
3 Daniel Kostovetsky 13454854 1360 1428 HEWLET 3 NY W24 D6 W7 D10 3 7.5 8.5 8 18 Third Place
4 Omar S Khan 12898416 1333 1324 HUNTE 6 NY L18 W20 W14 W11 3 5 6 6 14 Fourth Place
5 Anthony Cortese 12896040 1641 1631 EWOOD 5 NY W23 W13 D2 L1 2 9.5 10.5 8 24 Fifth Place
6 Philip Van Scheltinga 12879619 1603 1585 BROWN 6 NY W21 D3 L1 W12 2 9 10 6.5 27 Sixth Place
7 Amir Moazami 13361544 1227 1228 HORAC 2 NY D22 W9 L3 W16 2 7 7.5 6 19 Seventh Place
8 Noah N Scholnick 13075892 1294 1302 HORAC 4 NY H--- W19 W17 L2 2 6 6 6.5 18 Eighth Place
9 Jesse Wilensky 13084461 910 997 EWOOD 5 NY D16 L7 W22 W17 2 5.5 6 5 17 Ninth Place
10 Michael H Bodek 12930039 1528 1496 SOLOM NY L19 W22 W18 D3 2 5 5.5 5.5 18 Tenth Place
11 Lemuel-James S Lu 13679603 1133 1183 6 NJ L2 W15 W19 L4 2 5 9.5 5 22
12 Ilan Luttway 13312770 1037 1164 CGPS 2 NY W15 L2 W13 L6 2 4.5 10 6 23.5
13 Conor Yuen 13253463 1399 1371 P6M 4 NY W14 L5 L12 W18 2 4 7.5 5 22
14 Bryce Garbutt 13301612 984 1054 P166M 5 NY L13 W23 L4 W21 2 3 7 4 14
15 Solomon Lister 12978163 1488 1437 HORAC 4 NY L12 L11 W20 W19 2 3 6 3 16
16 Brice Huang 13530897 1238 1181 5 NJ D9 L17 W21 L7 1 5 7.5 4 19
17 Lion R Lee 12932278 951 963 BUCKL 4 NY H--- W16 L8 L9 1 4 6.5 4.5 16
18 David Levine 12908360 936 979 EWOOD 6 NY W4 L1 L10 L13 1 7.5 11.5 4 26.5
19 Lawrrence Likhtenstein 13393384 1045 1061 YESHIV 5 NY W10 L8 L11 L15 1 6.5 9 4 20.5
20 George Allen 13615271 1055 1051 BROWN 3 NY L1 L4 L15 W22 1 5.5 9.5 1 21
21 Brandon Huang 13287115 1053 1054 3 NY L6 W24 L16 L14 1 4.5 7 3 14.5
22 Noah Rubinstein 13410174 879 866 CGPS 2 NY D7 L10 L9 L20 6 8.5 2 17.5
23 Arjun Garg 12892216 1150 1120 TRINI 6 NY L5 L14 U--- U--- 0 2 4.5 0 12
24 Lenn Uchima 12933506 1465 1416 HORAC 6 NY L3 L21 U--- U--- 0 1 4 0 11

 

 

 

 

Team Roster and Scores:  Open Section!

Code Name Score TBrk[C] TBrk[M] TBrk[S]
1 HORAC HORACE MANN SCHOOL 7.0 15.5 16 19.5
Noah N Scholnick 2.5
Amir Moazami 2.5
Solomon Lister 2.0
2 EWOOD East Woods School - Oyster Bay NY 6.0 17 22.5 28
Anthony Cortese 2.5
Jesse Wilensky 2.5
David Levine 1.0
3 BROWN Browning School - New York City 3.5 7.5 14.5 19.5
Philip Van Scheltinga 2.5
George Allen 1.0
4 CGPS COLUMBIA GRAMMAR SCHOOL 2.5 8 10.5 18.5
Ilan Luttway 2.0
Noah Rubinstein 0.5
 

		
 

Final Standings: Under 1000 Section!
 

                                                                                                                 Tiebreak Systems: 
                                                                                                                 1st = Modified Median
                                                                                                                 2nd = Solkoff
                                                                                                                 3rd = Cumulative
                                                                                                                 4th = Opponents' Cumulative 

                                                                                                                 1st      2nd     3rd     4th 
                                                                                                                 Tie-     Tie-    Tie-    Tie- 
                                                                                                                 Breaks   Breaks  Breaks  Breaks
# Name USCF ID Rating New
Rating

School
Grade State Rd 1 Rd 2 Rd 3 Rd 4 Total TBrk[M] TBrk[S] TBrk[C] TBrk[O] Prize
1 Arthur Elghouayel
Free Entry Thru 5/9/08!
12920058 858 937 5 NY W16 W9 W3 D2 3 8.5 9.5 9.5 25.5 First Place!
2 Liam S Flanagan
Free Entry Thru 4/9/08!
13448447 877 933 P6M 2 NY W13 W15 W7 D1 3 8 9 9.5 25.5 Second Place
3 John Kern 12938378 917 940 5 NY W17 W6 L1 W7 3 8.5 9.5 8 26.5 Third Place
4 Anders M Getz 13003918 889 883 NEST 3 NY L5 W16 W10 W9 3 7 8 6 20 Fourth Place
5 Ella Papanek 13796480 522 717 METMS 3 NY W4 W14 L8 W15 3 6.5 7.5 8 19 Fifth Place
6 Dillon M Wilensky 13084476 747 808 EWOOD 5 NY W18 L3 W17 W8 3 6 6.5 7 18 Sixth Place
7 Akhilesh Khakhar 13601375 852 847 P116M 2 NY W11 W8 L2 L3 2 5 10.5 7 26.5 Seventh Place
8 George Grimbilas 13617957 956 911 NY W10 L7 W5 L6 2 5 10 6 26 Eighth Place
9 Jack Goodwin 13075886 740 713 BUCKL 3 NY W19 L1 W12 L4 2 4.5 8 6 18.5 Ninth Place
10 Joseph T Goldbloom 13680134 720 704 7 NY L8 W11 L4 W18 2 4 7.5 4 16 Tenth Place
11 Oliver P Neubauer 13856151 404 462 METMS 3 NY L7 L10 W19 W17 2 3 5 3 14
12 Clara B Neubauer 13856145 100 176 METMS 1 NY L15 B--- L9 W16 2 2 4 3 12
13 Charlie Mather 13084393 497 550 3 NY L2 W19 W15 U--- 2 1 4.5 5 13.5
14 Maya B Scholnick 13447094 556 502 HORAC 2 NY H--- L5 L16 W19 1 1 4 2.5 10
15 David Lustberg 13810133 731 653 EWOOD 5 NY W12 L2 L13 L5 1 7 10.5 4 25.5
16 Lukian Lyublinsky 13085972 411 392 P87M 4 NY L1 L4 W14 L12 1 6 9.5 2 21.5
17 Nelson Barnett 13070612 719 646 2 MA L3 W18 L6 L11 1 5.5 8.5 3 19
18 Clay Papanek 13804083 271 256 METMS 1 NY L6 L17 B--- L10 1 3 6 1 14
19 Zachary R Toner 13921324 unr. 100 EWOOD 4 NY L9 L13 L11 L14 0 5.5 8 0 17
 
 
 
 

Team Roster and Scores:  Under 1000  Section!

 
Code Name Score TBrk[C] TBrk[M] TBrk[S]
1 METMS METROPOLITAN MONTESSORI SCHOOL 7.0 14 11.5 16.5
Ella Papanek 3.0
Oliver P Neubauer 2.0
Clara B Neubauer 2.0
2 EWOOD East Woods School - Oyster Bay NY 4.0 11 18.5 25
Dillon M Wilensky 3.0
David Lustberg 1.0
Zachary R Toner 0.0
 

Tied Individual Players Are Listed Above In Order Of Their Modified Median, Solkoff, Cumulative, Then Opponents' Cumulative Tiebreaks

 

Home