18th Annual New York May

Under 13 Open!

Sunday, May 3, 2009

World-Famous Marshall Chess Club

New York City

Final Standings: Open Section!

                                                                                                                  Tiebreak Systems: 
                                                                                                                  1st = Modified Median
                                                                                                                  2nd = Solkoff
                                                                                                                  3rd = Cumulative
                                                                                                                  4th = Opponents' Cumulative 

                                                                                                                 1st      2nd     3rd     4th 
                                                                                                                 Tie-     Tie-    Tie-    Tie- 
                                                                                                                 Breaks   Breaks  Breaks  Breaks
# Name USCF ID Rating New
Rating

School
Grade State Rd 1 Rd 2 Rd 3 Rd 4 Total TBrk[M] TBrk[S] TBrk[C] TBrk[O] Prize
1 Alexander Spinnell
Free Entry Thru 7/03/09!
13072906 1710 1736 P290M 5 NY W10 W11 W2 D3 3 7.5 8.5 9.5 21.5 First Place!
2 Nicholas Ng
Free Entry Thru 6/03/09!
12937091 1784 1782 DALTN 6 NY W12 W7 L1 W5 3 7.5 8 8 22.5 Second Place
3 Michael H Bodek 12930039 1955 1954 6 NY H--- W9 W5 D1 3 7.5 7.5 7 19.5 Third Place
4 Hal Rives 13410242 1484 1478 4 NY L6 W12 W13 W7 3 4.5 5 6 14 Fourth Place
5 Gordon Yang 13264415 1682 1671 6 NY W8 W6 L3 L2 2 5 10 7 25.5 Fifth Place
6 Beata Gelman 13250368 1088 1188 3 NJ W4 L5 W8 L9 2 4 9 6 20 Sixth Place
7 Alexander J Crump 13607663 1428 1417 P116M 3 NY W13 L2 W11 L4 2 4 7.5 6 20 Seventh Place
8 David Liu 13202074 1214 1220 BAKER 4 NY L5 W10 L6 W13 2 3.5 6 4 17 Eighth Place
9 Jonathan Spinnell 13072892 1517 1495 P290M 5 NY L11 L3 W12 W6 2 3 6.5 3 17.5 Ninth Place
10 John Kern 12938378 1236 1226 6 NY L1 L8 B--- W11 2 3 6.5 2 17.5 Tenth Place
11 Daniel Mintz 13845721 1103 1121 P158M 2 NY W9 L1 L7 L10 1 5.5 9 4 20.5
12 Arjun Garg 12892216 1248 1230 TRINI 7 NY L2 L4 L9 B--- 1 5 8 0 17
13 Sam Chapin 12908188 1028 1008 DALTN 6 NY L7 B--- L4 L8 1 4 7 2 16

 

 

Team Roster and Scores:  Open Section!

Code Name Score TBrk[C] TBrk[M] TBrk[S]
1 P290M MANHATTAN NEW SCHOOL - PUBLIC SCHOOL: 290 (1613.5) 5.5 12.5 10.5 15
Alexander Spinnell (1710) 3.5
Jonathan Spinnell (1517) 2.0
2 DALTN DALTON SCHOOL (1406.0) 4.0 10 11.5 15
Nicholas Ng (1784) 3.0
Sam Chapin (1028) 1.0


		
 

Final Standings: Under 1000 Section!
 

                                                                                                                Tiebreak Systems: 
                                                                                                                1st = Modified Median
                                                                                                                2nd = Solkoff
                                                                                                                3rd = Cumulative
                                                                                                                4th = Opponents' Cumulative 

                                                                                                                1st      2nd     3rd     4th 
                                                                                                                Tie-     Tie-    Tie-    Tie- 
                                                                                                                Breaks   Breaks  Breaks  Breaks
# Name USCF ID Rating New
Rating

School
Grade State Rd 1 Rd 2 Rd 3 Rd 4 Total TBrk[M] TBrk[S] TBrk[C] TBrk[O] Prize
1 Will Chapin
Free Entry Thru 7/03/09!
13822157 878 897 DALTN 2 NY W8 W6 D3 W5 3 6.5 7 9 20 First Place!
2 David Moon
Free Entry Thru 6/03/09!
13185085 745 765 COLLG 4 NY W10 W8 W7 D3 3 5.5 6 9.5 13 Second Place
3 Stephen Moon 13312675 870 883 COLLG 3 NY W4 W5 D1 D2 3 10 12 8.5 30.5 Third Place
4 Yuvjaj Chopra 14032174 360 442 GNECK 6 NY L3 W10 W9 W8 3 4.5 5 6 9.5 Fourth Place
5 Thomas Elberling 14095916 753 722 K NJ W7 L3 W6 L1 2 4.5 9.5 6 25.5 Fifth Place
6 Rishab Bhatnagar 14032236 117 149 GNECK 6 NY W9 L1 L5 D7 1 4 7.5 4.5 18.5 Sixth Place
7 Kuwar R Chopra 14032180 134 160 GNECK 5 NY L5 W9 L2 D6 1 4 7.5 3.5 20 Seventh Place
8 Vikrant Bhatnagar 14032221 465 416 GNECK 6 NY L1 L2 B--- L4 1 6.5 10 1 24.5 Eighth Place
9 Maxwell Louman 14209194 unr. 100 6 NY L6 L7 L4 B--- 1 3 6 0 14 Ninth Place
10 Harrison Krieger 14209318 unr. 100 K NY L2 L4 U--- U--- 0 3 6.5 0 15.5 Tenth Place
 



Team Roster and Scores:  Under 1000  Section!

Code Name Score TBrk[C] TBrk[M] TBrk[S]
1 COLLG COLLEGIATE SCHOOL (807.5) 6.5 18 15.5 18
David Moon (745) 3.5
Stephen Moon (870) 3.0
2 GNECK Great Neck South Middle School (319.7) 6.0 14 12.5 20
Yuvjaj Chopra (360) 3.0
Rishab Bhatnagar (117) 1.5
Kuwar R Chopra (134) 1.5
Vikrant Bhatnagar (465) 1.0


 

Tied Individual Players Are Listed Above In Order Of Their Modified Median, Solkoff, Cumulative, Then Opponents' Cumulative Tiebreaks
 

 

Home